עמי נוימן | מנהל פעילות Kinaxis Israel & Agile PLM

Digital Twin ככלי בתכנון שרשרת אספקה

אחד הפתרונות שצוברים תאוצה בשנים האחרונות הוא פתרון המכונה Digital Twin, ויישומו בתכנון שרשרת האספקה הולך וגדל. תאום דיגיטלי הוא העתק וירטואלי של אובייקט פיזי או מערכת, שנוצר באמצעות נתונים ממקורות שונים כגון חיישנים, מכונות והתקנים אחרים. בהקשר של תכנון שרשרת האספקה, תאום דיגיטלי יכול לספק תובנות חשובות לגבי הביצועים של שרשרת האספקה כולה, ולאפשר לארגונים לייעל את התהליכים שלהם ולקבל החלטות מושכלות.

יתרונות בעבודה עם Digital Twin

 

חיזוי תרחישים 

אחד היתרונות העיקריים של שימוש בתאומים דיגיטליים בתכנון שרשרת האספקה הוא היכולת לדמות תרחישים שונים (Scenarios) ולחזות תוצאות. תאום דיגיטלי של שרשרת האספקה כולה, זה בעצם מודל ממוחשב המשכפל את כל רשת שרשרת האספקה, לרבות כל מרכיבי המפתח, כגון ספקים, יצרנים, מפיצים, מחסנים, קמעונאים, רשת ההפצה, נתיבי הפצה וגורמים רבים נוספים. התאום הדיגיטלי משתמש בנתונים בזמן אמת משרשרת האספקה הפיזית, כדי לדמות את ההתנהגות והביצועים של הרשת כולה, ומאפשר לחברות לזהות צווארי בקבוק, חוסר יעילות והזדמנויות לאופטימיזציה.

תרחישים שונים יכולים לדמות ולהעריך את ההשפעה של החלטות שונות על רשת שרשרת האספקה. לדוגמה, חברות יכולות לבדוק את ההשפעות של שינוי לוחות זמנים של ייצור, לבצע סימולציות של הצגת מוצרים חדשים או שינוי מסלולי הפצה. למעשה ארגונים יכולים לבדוק ולבצע סימולציות לאסטרטגיות רחבות שונות ולהעריך את השפעתן על שלל מדדי ביצועים מרכזיים (KPI’s), כגון זמן אספקה, רמות מלאי ואמינות אספקה. הדבר גם מאפשר להם לזהות צווארי בקבוק פוטנציאליים, לייעל את הקצאת המשאבים ולשפר את היעילות הכוללת, מה שמאפשר לחברות לקבל החלטות מושכלות על סמך נתונים ולמזער את הסיכון לטעויות יקרות.

ניטור בזמן אמת

יתרון נוסף של "תאום דיגיטלי" הוא שהוא מאפשר ניטור בזמן אמת של שרשרת האספקה. על ידי שילוב נתונים ממקורות שונים, כולל מכשירי וחיישנים, ארגונים יכולים לעקוב אחר תנועת הסחורות והחומרים לאורך שרשרת האספקה ולזהות כל בעיה או עיכוב בזמן אמת. זה מאפשר להגיב במהירות לתנאים משתנים ולמזער שיבושים.

בנושאי ניהול מלאי "תאום דיגיטלי" עוזר לחברות לייעל את ניהול המלאי שלהן על ידי מתן נראות בזמן אמת לרמות המלאי והמיקומים בכל רשת שרשרת האספקה. זה מאפשר לחברות לצמצם את הסיכון למלאי עודף, מה שיכול להביא לחיסכון משמעותי בעלויות.

תיאום בתהליך שרשרת האספקה

לבסוף, ניתן להשתמש בתאומים דיגיטליים גם כדי לשפר את שיתוף הפעולה והתקשורת ברחבי רשת שרשרת האספקה. על ידי מתן תצוגה משותפת בזמן אמת של שרשרת האספקה, כל מחזיקי העניין יכולים לעבוד יחד כדי לזהות ולפתור בעיות במהירות, וכתוצאה מכך שרשרת אספקה זריזה ומגיבה יותר.

לסיכום

השימוש בתאומים דיגיטליים בתכנון שרשרת האספקה צובר פופולריות במהירות בשל יכולתו לספק מבט כולל על כל רשת שרשרת האספקה ולייעל את ביצועיה. על ידי שימוש בכלי נתונים וסימולציה בזמן אמת, חברות יכולות לזהות הזדמנויות לשיפור ולקבל החלטות מבוססות נתונים המשפרות את היעילות התפעולית שלהן, מפחיתות עלויות ומשפרות את שביעות רצון הלקוחות. ככל שרשתות האספקה הופכות ליותר ויותר מורכבות ודינאמיות כך גדל הצורך והיתרון ביישום "תאום דיגיטלי"

בכתבה הבאה נמשיך לסקור עוד נושאים מתקדמים בתחום תכנון שרשרת ערך אספקה,Digital Twin הוא חשוב, ויחד עם זאת הקמה ובניה שלו היא דבר מורכב ויש גם בעיות ביישום שלו, חשוב להבין כיצד לבצע זאת נכון. העתקת נתונים למקום אחר אינה Digital Twin . גם למערכות ה- BI שלנו אנו מעתיקים ומעבירים נתונים אולם מערכות אילו משמשות לצרכים אחרים. במאמרים הבאים אדבר על הבעיות הטיפוסיות ביישום של תאום דיגיטלי, נדבר על תכנון מקבילי Concurrent Planning, נדבר למידת מכונה על AI ועוד.

אז זה הזמן גם להזכיר לכם שאם לא נרשמתם לקהילה שלנו Kinaxis Israel אז זה הזמן. הרשמו ותמשיכו להנות מתכנים, מאמרים וסקירות מהעולם.

Share it on social networks

דילוג לתוכן